List of All Bursaries

1982 GRADUATION CLASS BURSARY
ACADEMIC UPGRADING BURSARY
ADVANCED SECURITY & INVESTIGATION SERVICES BURSARY
AIR LIQUIDE BURSARY - 3RD YEAR
ALBERT CROCCO WORLD WIDE TRAVEL MEMORIAL BURSARY
ALFRED YETTER MEMORIAL BURSARY
ALUMNI COMMUNITY DEVELOPMENT BURSARY
ALZHEIMER SOCIETY TIMMINS-PORCUPINE DIST. BURSARY
ANDRE DUCIAUME MEMORIAL BURSARY
ANGELA CROCINI MEMORIAL BURSARY
ANNA GIANNAKOPOULOS MEMORIAL BURSARY
ARNOLD PETERS MEMORIAL BURSARY - HAILEYBURY
ARNOLD PETERS MEMORIAL BURSARY - KIRKLAND LAKE
ASSN. OF ARCHITECTURAL TECHNOLOGISTS OF ONTARIO
BARRY H. MARTIN BURSARY
BAYER VETERINARY TECHNICIAN AWARD
BAYER VETERINARY TECHNOLOGY AWARD
BENSON MEDICAL AWARD
BETA SIGMA PHI BURSARY
BLANCHE FARR MEMORIAL BURSARY
BOARD OF GOVERNORS J.H. DRYSDALE EXCELLENCE AWARD
BOB PARNELL MEMORIAL BURSARY
BOURSE RICHELIEU
BUSINESS ACCOUNTING PROFICIENCY AWARD
BUSINESS MANAGEMENT ACHIEVEMENT AWARD
BUSINESS SCHOLARSHIP FUND
CAMPUS BOOKSTORE BURSARY - HAILEYBURY
CAMPUS BOOKSTORE BURSARY - KIRKLAND LAKE
CAMPUS BOOKSTORE BURSARY - PORCUPINE
CANADIAN MINERAL PROCESSOR'S SCHOLARSHIP
CAROLE AND GEORGE FLETCHER OACETT AWARD
CATHY HART SPIRIT OF DETERMINATION AWARD
CERTIFIED GENERAL ACCOUNTANTS AWARD FOR EXCELLENCE
CHAD SMITH MEMORIAL AWARD
CHARTWELLS ACADEMIC BURSARY
CHARTWELLS BURSARY FUND
CHILDREN OF ALUMNI
CINDY ST. JEAN BURSARY
CLIFFS OF CANADA SCHOLARSHIP
CLIPPERS GROOMING SALON CLASS SPIRIT AWARD
CLIPPERS GROOMING SALON MOST IMPROVED GROOMER
CLOSING THE GAP AWARD
CLUB 147 BILLIARD BURSARY
CN SCHOLARSHIPS FOR WOMEN
COBALT BRANCH CIM INSTRUMENTATION AWARD
COBALT BRANCH CIM MINING ENTRANCE SCHOLARSHIP
COCHRANE FAMILY COMPUTER SCIENCE SCHOLARSHIP
COLLEGE LINK OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
COMMUNITY SERVICES BURSARY
CRIME PREVENTION ONTARIO ZONE 1A NORTH AWARD
CUSTOM CONCRETE (NORTHERN) BURSARY
CYW ADVISORY COMMITTEE - OUTSTANDING ACHIEVEMENT
DAN DUTRISAC MEMORIAL BURSARY
DAN RHUDE MEMORIAL BURSARY
DARYL J. WHALEN MEMORIAL BURSARY
DAVID RAMSAY MEMORIAL LEADERSHIP BURSARY
DIPLOMA COMPLETION BURSARY
DISPOMED ANESTHESIA AWARD
DISTANCE DIPLOMA SOCIAL SERVICE WORKER AWARD
DIXON ELECTRIC AWARD
DONALD DEKKER PREMIER'S AWARD KIRKLAND LAKE
DONALD DEKKER PREMIERS AWARD PORCUPINE
DONALD STRACHAN LTD. BURSARY
DR. JOHN T. KOSKI MEMORIAL BURSARY
DR. MANMOHAN MOHANTI MEMORIAL AWARD
DYMOND VETERINARY CLINIC AWARD
EACOM TIMBER CORPORATION EXCELLENCE SCHOLARSHIP
ELSEVIER CANADA BOOK PRIZE VET ASSISTANT
ELSEVIER CANADA BOOK PRIZE VET TECHNICIAN
ELSEVIER CANADA BOOK PRIZE VET TECHNOLOGIST
EVA SCULLY AWARD
EXTENDICARE TIMMINS AWARD
FRED HALL MEMORIAL MINING BURSARY
GEORGE & GRAFINA KUCHERAN MEMORIAL BURSARY
GLENN ATKINSON MEMORIAL BURSARY
GOLD MEDAL IN INSTRUMENTATION
GOLD MEDAL IN MINING
GOLD MEDAL IN NATURAL RESOURCES
GOLD MEDAL IN SOCIAL SERVICES
GOLDEN MANOR AWARD
GOVERNOR GENERAL'S ACADEMIC MEDAL
H.S.M. ALUMNI - INSTRUMENTATION SUBJECT PRIZE
H.S.M. ALUMNI - MINING ENG. TECH GEOLOGY AWARD
H.S.M. ALUMNI - MINING ENG. TECH. ENGLISH AWARD
H.S.M. ALUMNI-INSTRUMENTATION TECH SUBJECT PRIZE
HARAPRIYA MEMORIAL AWARD
HEAVY EQUIPMENT TECHNIQUES AWARDS
HENRY GIALLONARDO SHOPPERS DRUG MART AWARD
HILL'S PET NUTRITION CANADA INC. AWARD
HOYLE COMMUNITY CENTRE STUDY STAY PLAY AWARD
HSM GEOLOGY CLUB PRIZE
HUMAN SERVICES BURSARY
HYDRO ONE AWARDS FOR WOMEN
HYDRO ONE ENDOWMENT BURSARIES
I.O.D.E. INEZ THODAY MEMORIAL AWARD
INDIGENOUS STUDENT BURSARY
INSTRUMENTATION BOOK PRIZE - ELECTRONICS
INSTRUMENTATION BOOK PRIZE - INSTRUMENTATION
INTERNATIONAL STUDENT EXCELLENCE AWARD (*NEW)
INTERNATIONAL STUDENT LEADERSHIP AWARD (*NEW)
INTERNATIONAL STUDENT ROLE MODEL AWARD (*NEW)
IVAN & ANNE MAVRINAC MEMORIAL BURSARY
JESSIE BOISSONNEAULT MEMORIAL BUSARY
JOHN & MYRTLE MCGINN BURSARY
JOHN DELOST CONSTRUCTION LTD. - SCHUMACHER AWARD
JOHN J. VELDHUIS MEMORIAL BURSARY
JOHN PAPPONE MEMORIAL BURSARY
KAYE V. JACKSIC BURSARY
KIDD OPERATIONS (GLENCORE) AWARDS
KIRKLAND LAKE 75TH ANNIVERSARY COMMITTEE BURSARIES
KIRKLAND LAKE CHAMBER OF COMMERCE BURSARY
KIRKLAND LAKE COLLEGIATE REUNION BURSARY
KIRKLAND LAKE POWER CORPORATION BURSARY
KOPRASH FACILITIES SERVICES ACADEMIC EXCELL. AWARD
KRAIG PORTER MEMORIAL BURSARY
LARGE ANIMAL AWARD
LBS ACADEMIC UPGRADING ENTRANCE BURSARY
LENA MADDEN MEMORIAL BURSARY
LEO ALARIE & SONS CIVIL ENGINEERING AWARD
LEO ALARIE AND SONS LTD. AWARD
LEONARD WEBSTER MEMORIAL BURSARY
LESTER J. CUDMORE FIREFIGHTING AWARD
LINDE CANADA LTD. WELDING AWARD
LORAN CHARBONNEAU MEM. BURS - LEARNING DIFFERENCES
LORAN CHARBONNEAU MEM. BURSARY-INDIGENOUS LEADERS
LORNE WEIR MEMORIAL BURSARY
LUC D`AMOURS MEMORIAL AWARD
MAJOR DRILLING INTERNATIONAL BURSARY
MARILYN TRODD MEMORIAL BURSARY
MARLENE O'CONNOR HUMANITARIAN BURSARY
MARY ANNE GUINTER MEMORIAL AWARD
METIS NATION OF ONTARIO AWARD
MILLIE DUKE MEMORIAL BURSARY
MINING MEMORIAL BURSARY
MORDEN'S AUTMOTIVE AWARD HEAVY DUTY MECHANIC
MORDEN'S AUTOMOTIVE HEAVY EQUIPMENT TECH AWARD
MURDOCH GROUP INC. BURSARY
MURRAY DOYLE MEMORIAL BURSARY
NCSA AWARD - KL
NCSA AWARD PC
NCSA COLLEGE SPIRIT AWARD
NEIL LAW OFFICE AWARD
NICK FRAGASSI STUDENT ACHIEVEMENT AWARD
NOELLA BURSARIES
NORTHERN ALUMNI ASSOCIATION BURSARY
NORTHERN COLLEGE ADVANCED STUDENT LEADERSHIP CERT.
NORTHERN COLLEGE ALUMNI COUNCIL BURSARY
NORTHERN COLLEGE COMMITMENT TO SUCCESS BURSARY
NORTHERN COLLEGE DISTINGUISHED ALUMNI AWARD
NORTHERN COLLEGE STUDENT LEADERSHIP CERTIFICATES
NORTHERN TEL BURSARY
O.E. WALLI - PETER GIGNAC MEMORIAL BURSARY
O.E. WALLI - CIM PORCUPINE BRANCH SCHOLARSHIPS
O.E. WALLI - LOCKE GOLDSMITH ENTRANCE BURSARY
O.E. WALLI - MYRTEL FELL MEMORIAL SCHOLARSHIP
O.E. WALLI - S.J. MASON ENTRANCE SCHOLARSHIP
O.E. WALLI - W. ASBURY WILSON MEMORIAL SCHOLARSHIP
O.E. WALLI- BRYNE, LARKIN, MAGRUM MEM. SCHOLARSHIP
O.E. WALLI- R.W. LAAKSO AWARD
O.E. WALLI-GORDON W. KIRK MEMORIAL BURSARY
O.E. WALLI-HSM ALUMNI TIMMINS CHAPTER SCHOLARSHIP
O.E. WALLI-JAMES E. JEROME MEMORIAL SCHOLARSHIP
O.E. WALLI-WALTER F. BROWN MEMORIAL SCHOLARSHIPS
O.E.W.-VICKI SANDERS FEMALE INSTRUMENTATION AWARD
O.E.W.-VICKI SANDERS INSTRUMENTATION AWARD
O.E.WALLI - ARTHUR WHITE PRIZE IN GEOLOGY
O.E.WALLI - D.G. TREILHARD MEMORIAL BURSARY
O.E.WALLI - DON MCKINNON SCHOLARSHIP
O.E.WALLI - E & B MCBRIDE AWARD IN GEOLOGY
O.E.WALLI - FRANK JUBIN MEMORIAL SCHOLARSHIP
O.E.WALLI - J.P. BICKELL FOUNDATION SCHOLARSHIP
O.E.WALLI - JAMES E. GRANT MEMORIAL SCHOLARSHIP
O.E.WALLI - LOCKE GOLDSMITH ENG./GEO. SCHOLARSHIP
O.E.WALLI - MARY MILLENBACH AWARD
O.E.WALLI - PAUL HERMISTON MEMORIAL FUND
O.E.WALLI - PENWOOD MINES PRIZE
O.E.WALLI - SHERMAN MINE SCHOLARSHIP
O.E.WALLI - THE GREEN SCHOLARSHIP
O.E.WALLI MEMORIAL SCHOLARSHIP IN INSTRUMENTATION
O.E.WALLI-CIM THUNDER BAY BRANCH SCHOLARSHIP
O.E.WALLI-HOWARD IRVING HALL MEMORIAL BURSARY
O.E.WALLI-JOHN CRAM MEMORIAL BURSARY FUND
O.E.WALLI-JOHN D. FREY CONTINUATION AWARD
O.E.WALLI-MEMORIAL SCHOLARSHIP IN MINING CHEMISTRY
O.E.WALLI-ROGER & REGINALD GAREAU MEM. SCHOLARSHIP
OACETT ENGINEERING TECHNOLOGY BURSARY
OACETT ESEEP BURSARY
OFFICE ADMINISTRATION ACHIEVEMENT AWARD
OFFICE ADMINSTRATION AWARD
ON. ASSN. OF VETERINARY TECHNICIANS AWARD
ON. INTL. EDUCATION OPPORTUNITY SCHOLARSHIP
ONTARIO CLEAN WATER AGENCY BURSARY
ONTARIO FIRST GENERATION BURSARY
ONTARIO STUDENT OPPORTUNITY BURSARY
ONTARIO VETERINARY MEDICAL ASSN. LEADERSHIP AWARD
OVERCOMING BARRIERS STUDENT ACHIEVEMENT AWARD
PATRICIA SCHAEFER MEMORIAL BURSARY
PAUL COX/MARTIN FARAGHER MEMORIAL BURSARY
PAUL W. PATTERSON FLARE MEMORIAL BURSARY
PERFECT SETTINGS SPECIAL EVENT DECORATING AWARD
PERRY SOUCIE MEMORIAL BURSARY
PERSONAL SUPPORT WORKER AWARD FOR EXCELLENCE
PERSONAL SUPPORT WORKER AWARD-CLINICAL EXCELLENCE
PFIZER CANADA INC. AWARD
POGO & CWA FOUNDATION AWARD IN WELDING
PORCUPINE ADVANCE PRINTERS BURSARY
PORCUPINE ENGINEERING SERVICES AWARD
PORCUPINE HEALTH UNIT AWARD
PORCUPINE MINER'S MEMORIAL BURSARY
PRACTICAL CARE BURSARY
PRE-SERVICE FIREFIGHTER AWARD
PROSPECTORS & DEVELOPERS ASSN. OF CANADA AWARD
QUALITECH CONSTRUCTION MANAGEMENT BURSARY
QUINN TRUONG WOMEN IN TECHNOLOGY BURSARY
RABIES VECTOR SPECIES CERTIFICATE
REGISTERED PRACTICAL NURSES ASSN. OF ON. AWARD KL
REGISTERED PRACTICAL NURSES ASSN. OF ON. AWARD PC
REN'S FEED AND SUPPLIES LTD. AWARD
ROBERT GERVAIS BURSARY
ROSE MARTIN AWARD
ROYAL CANADIAN LEGION BURSARY - KIRKLAND LAKE
ROYAL CANIN CANADA AWARD
RPNAO STUDENT AWARD OF EXCELLENCE
SAUL & CARRIE AIDELBAUM MEMORIAL BURSARY
SCOTIABANK TRADES/TECHNOLOGY ACCESSIBILITY BURSARY
SECOND CREDENTIAL BURSARY
SHABA EXCELLENCE AWARD
STUDENT ACADEMIC ACHIEVEMENT H.D. EQUIPMENT MECH.
STUDENT ACADEMIC ACHIEVEMENT MOTOR VEHICLE MECH.
STUDENT ACADEMIC ACHIEVEMENT- MILLWRIGHT
STUDENT ACHIEVEMENT (Most Improved) MILLWRIGHT
STUDENT ACHIEVEMENT HEAVY DUTY EQUIPMENT MECHANIC
STUDENT ACHIEVEMENT MOTOR VEHICLE MECHANIC
STUDENT ASSISTANCE BURSARY
STUDENT SUCCESS CENTER TUTOR BURSARY
STUDENT SUCCESS CENTER TUTOREE BURSARY
THE CARING CURRICULUM FACULTY AWARD
THE FRANCIS PEGAHMAGABOW MEMORIAL SCHOLARSHIP
THE GERRY BILODEAU MEMORIAL BURSARY AWARD
THE NORTHERN INDEPENDENCE GIFT OF STRENGTH
THE SCOTIABANK INTERNATIONAL EXCELLENCE BURSARY
TIMISKAMING HOME SUPPORT AGENCY BURSARY
TIMMINS CHAMBER OF COMMERCE AWARD
TIMMINS CHILD CARE PLANNING COMMITTEE AWARD
TIMMINS SEARCH & RESCUE AWARD
TIMMINS SQUARE AWARD
TOBIT BURSARY
TRILLIUM AUTOMOTIVE DEALER ASSOC. EXCELLENCE AWARD
VERONICS INSTRUMENTS BURSARY
VON NURSING AWARD OF EXCELLENCE
WALKERWOOD FOUNDATION BScN SCHOLARSHIP
WALKERWOOD FOUNDATION HEALTH SCIENCE SCHOLARSHIP
WALKERWOOD FOUNDATION LAW CLERK SCHOLARSHIP
WALKERWOOD FOUNDATION LEADERSHIP SCHOLARSHIP
WALKERWOOD FOUNDATION PARAMEDIC BRIDG. SCHOLARSHIP
WALKERWOOD FOUNDATION PRE-SERVICE FIRE SCHOLARSHIP
WAYNE SHIPPAM/ALBERT WALSH ACADEMIC ENRICHMENT
WET BURSARY
WINNIFRED KREMER MEMORIAL BURSARY
WROC NATURAL RESOURCES TECHNICIAN BURSARY
WROC WATER RESOURCES TECHNICIAN BURSARY